kilgor_trautt (kilgor_trautt) wrote,
kilgor_trautt
kilgor_trautt

Czas Kobiet / Teatr Polski / плакатные страсти

Мой "производственный конфликт" с администрацией Teatra Polskiego все-таки стал достоянием гласности, вылившись в материал Романа Павловского на страницах столичной версии "Газеты Выборчей". Теперь можно вкратце изложить суть. Во время подготовки официального плаката спектакля сотрудники отдела маркетинга предложили ту версию постера, которая приведена ниже. Я отказался ее принимать, объяснив, что она не только не отражает сути того, о чем идет речь в спектакле, но и вообще является странным опровержением высокого класса польской графики. Затем был предложен второй вариант, который оказался еще хуже этого. Во время моего отъезда в Лондон маркетинговый отдел, не дожидаясь моей визы, отправил первый вариант плаката в печать, и Варшаву "украсили" сотни бездарных плакатов, не имеющих ничего общего с идеей и содержанием спектакля.

Итогом конфликта стал мой отказ от общения с журналистами, поскольку, начни я с ними общаться, стал бы по привычке говорить правду, и, в итоге, угодил бы в капкан нарушения правил корпоративной этики.


Photobucket

Kobieca rzecz

Plakat jest utrzymany w szaro-czarnych barwach, za stołem siedzi kobieta i patrzy w okno, naprzeciw niej puste krzesło. Domyślamy się, że czeka na męża, który wyszedł i długo nie wraca. W ten sposób Teatr Polski zaprasza widzów na "Czas kobiet", dokumentalny spektakl pary twórców z białoruskiego Teatru Wolnego - Natalii Kalady i Nikołaja Chalezina.

Na pozór wszystko jest OK - według zapowiedzi spektakl, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę, ma opowiadać o żonach zabitych lub więzionych białoruskich opozycjonistów. A co robią żony? Naturalnie czekają, czekają, czekają, ukradkiem ocierając łzy. Tylko że w tym wypadku jest zupełnie na odwrót: bohaterkami spektaklu są odważne i aktywne kobiety, które walczą z dyktaturą, nierzadko płacąc za to wysoką cenę. To Iryna Halip, żona kandydata na prezydenta Białorusi Andreja Sannikaua, korespondentka rosyjskiej "Nowej Gaziety", aresztowana po grudniowej manifestacji w Mińsku w 2010 roku, Natalia Radina, redaktorka opozycyjnego portalu Charter97.org, która odsiedziała miesiąc w więzieniu KGB za udział w tej samej manifestacji i musiała uciekać z kraju, Irina Bogdanowa, siostra Sannikaua, która przewodniczy kampanii obywatelskiej Free Belarus, Irina Krasowska, żona zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach biznesmena, który wspierał opozycję (stoi na czele fundacji Pamiętamy) i Julia Bandarenko, córka więźnia politycznego Dmitrija Bandarenko, która zabiegała o jego uwolnienie m.in. w Parlamencie Europejskim. Żadna z nich nie przypomina biernej postaci z plakatu, przeciwnie: kiedy mężowie i ojcowie siedzą po więzieniach, kobiety przejmują ich rolę: zabierają głos na spotkaniach z zachodnimi politykami, lobbują na rzecz białoruskiej opozycji, udzielają wywiadów i walczą o uwolnienie swoich mężczyzn.

W ubiegłym roku w Krakowie moskiewski Teatr.doc pokazał dokumentalną sztukę "Dwóch w twoim domu" o Uładzimirze Niaklajeu, opozycyjnym kandydacie na prezydenta, którego KGB uwięziło na kilka miesięcy w areszcie domowym. Prawdziwym bohaterem tego dramatu nie był jednak polityk przyjmujący dość biernie pozbawienie wolności, ale jego żona Olga, która rozstawia kagiebistów po kątach i walczy jak lew o swoje terytorium. "Kobiety są silniejsze i skuteczniejsze w walce z państwowym terrorem niż mężczyźni" - komentował reżyser przedstawienia Michaił Ugarow. U nas, niestety, wciąż pokutuje stereotyp narodowej wdowy, która pogrążona w żałobie czeka na powrót swego bohatera. Jak w przeboju z ubiegłej epoki: "bo męska rzecz być daleko,/ a kobieca - wiernie czekać".

Mam nadzieję, że spektakl Chalezina i Kalady choć trochę to zmieni. Pod warunkiem że Teatr Polski schowa ten nieszczęsny plakat głęboko w szufladzie.

Roman Pawłowski, Gazeta Stoleczna, 3.06.2012
Tags: Польша, афиша, изо, маркетинг, постер, премьера, театр
Subscribe

 • Итоги 2013 года в 12 фотографиях

  Решил не изменять традиции, и подвести итоги года. Тем более, что нынешний год был менее продуктивным, но предельно сложным в отношении разработки…

 • Stoppard-party '2013

  Special for gingerra Один раз в два года, в июле, Том Стоппард собирает друзей. Приурочена эта встреча к его дню рождения – 3…

 • The Old Woman / реж. Роберт Уилсон

  Признаюсь, ехал в Манчастер с опаской. Волею судеб я оказался свидетелем того, как тяжело и нервно Михаил работал над этим материалом, и очень не…

promo kilgor_trautt april 30, 2009 23:56 10
Buy for 100 tokens
Австралийские хроники. Part I. Позвоните родителям Австралийские хроники. Part II. Shark attack Австралийские хроники. Part III. Театр Австралийские хроники. Part IV. Sydney Festival 2009 Австралийские хроники. Part V. Две святыни Сиднея Австралийские хроники. Part VI. День Австралии…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments